Praktiske oplysninger

Hvad koster det at deltage?

Der er en egenbetaling, som i 2017 udgør 300 kr. pr. kursusdeltager inklusiv overnatninger og fuld forplejning. Børn under 2 år deltager gratis.

Husk at I har mulighed for at søge jeres kommune om støtte til dækning af deltagerbetaling, kørselsudgifter og tabt arbejdsfortjeneste efter Servicelovens § 41 og § 42. Kommunens afgørelse vil altid afhænge af en konkret individuel vurdering. Sørg for at søge i god tid og afvent deltagerbetaling, til I har fået svar fra kommunen. 

Vi har udarbejdet et brev, som I kan sende med, når I skal ansøge kommunen.

Hent brev til brug for børnefamiliekurserne

Hent brev til brug for 'Kan selv'-kurser og 'Diabetescamp'

Læs mere om merudgifter

Hvor finder jeg flere informationer?

Du kan læse mere om de enkelte kurser via kursusoversigten eller downloade vores kursusfolder. Du er også velkommen til at kontakte os på kursus@diabetes.dk

Gå til kursusoversigten

Download kursusfolderen for 2017

Senest opdateret:
01-02-2017
sideansvarlig
Lene Simonsen Kursuskoordinator