MIT DIABETESBLIV MEDLEM

Sådan påvirker coronavirus Diabetesforeningens arbejde og aktiviteter

Som en reaktion på den seneste udvikling i situationen med coronavirus i Danmark har Diabetesforeningen iværksat en række tiltag. Dette sker som led i indsatsen for at forhindre spredning af smitte med coronavirus. Diabetesforeningen fortsætter – i det omfang det er muligt – sit arbejde for diabetessagen og de mennesker, der er berørt af diabetes.

- Vi mener, at Diabetesforeningen har en særlig forpligtelse til at passe på alle de mennesker, som risikerer at blive alvorligt syge af virussen. Derfor reagerer vi selvfølgelig og igangsætter de nødvendig tiltag, forklarer udviklingschef Anne Sander, der står i spidsen for foreningens rådgivere og frivillige.

Vi opfordrer til at følge med på Diabetesforeningens sociale kanaler og diabetes.dk/coronavirus samt på de danske myndigheders hjemmeside om coronavirussen.

Diabetesforeningens arbejde frem til den 12. maj

Der vil så vidt muligt være fuld bemanding i Diabetesforeningen. Vi vil gøre vores yderste for fortsat at kunne levere den bedst mulige service og støtte til vores medlemmer, men vi opfordrer til tålmodighed, da der er ydelser og funktioner, der vil tage længere tid at håndtere grundet den nuværende situation.

Diabetesrådgiverne

Lige nu får vi ekstra mange henvendelser om coronavirus i Diabetesrådgivningen, og derfor har vi udvidet vores åbningstid, så det også er muligt at ringe om aftenen. 

Vi sidder klar ved telefonerne alle hverdage fra kl. 9-15 og igen fra 18-20. 

Vil man i kontakt med Diabetesrådgiverne, bedes man skrive i Diabetesrådgivernes formular eller ringe på tlf. 63 12 14 16.

- Diabetesforeningen står skulder ved skulder med alle, der har diabetes – og deres pårørende – også i denne ekstraordinære tid. Vi kan mærke jeres bekymring, og vi forstår jer godt. Det er vigtigt for os som forening, at vores medlemmer har et sted at henvende sig med deres spørgsmål, forklarer Anne Sander og understreger:

- Diabetesrådgiverne vil gøre deres allerbedste for at imødekomme medlemmernes henvendelser, men det er vigtigt at understrege, at vores rådgivere kun kan besvare henvendelser om coronavirus ud fra myndighedernes udmeldinger og den begrænsede viden, der er om virussen lige nu.

Medlemskurser i Diabetesforeningen rykkes eller aflyses

På baggrund af udviklingen med Coronavirus og et ønske fra Diabetesforeningen om at passe bedst muligt på foreningens medlemmer er det besluttet, at en række medlemskurser enten rykkes eller aflyses. Det handler om følgende kurser:

 • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i alderen 0-6 år (17.-19. april 2020) NY DATO: 6.-8. november 2020 (tilmelding er fortsat åben)
 • RYKKET: Kan selv-kursus for børn i alderen 10-13 år (23.-26. april 2020) NY DATO: 22.-25. oktober 2020 (tilmeldingen er lukket)
 • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Djursland (1.-3. maj 2020) NY DATO: 20.-22. november 2020 (tilmelding er fortsat åben)
 • RYKKET: Type 1-kursus for voksne i alderen 18-30 år (7.-10. maj 2020) NY DATO:1.-4. oktober 2020 (tilmelding er fortsat åben)
 • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Midtsjælland (12.-14. juni 2020) NY DATO: følger
 • AFLYST: Diabetescamp for unge i alderen 13-17 år (21.-24. maj 2020)
 • AFLYST: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Trekantområdet (5.-7. juni 2020)

Alle frivillige aktiviteter sættes i bero

For at sikre sundhedsvæsnet de bedste vilkår for at kunne håndtere denne vanskelige situation og efterleve sundhedsmyndighedernes anbefalinger om at undlade at udbrede smittefare, har vi valgt at forlænge perioden, hvor de fleste frivilligaktiviteter for medlemmer ligger stille, til lørdag den 15. august.

 • Frem til den 15. august gennemfører Diabetesforeningen ikke aktiviteter og arrangementer, der enten er målrettet personer med diabetes, eller hvor både frivillige, medlemmer og andre interesserede tænkes at deltage - med få men vigtige undtagelser.
 • Konkret betyder det, at alle lokale og regionale aktiviteter fortsat er aflyst frem til den 15. august. Det vil sige fx: Foredrag, caféer, roadshows, deltagelse på messestande, udflugter, sociale arrangementer, motion og mad i sundhedscentre o.a. Aflysningerne vil komme til at fremgå i kalenderen.
 • Vi opfordrer til at holde kontakten med hinanden i perioden. Nogle kan vælge at mødes digitalt på skype og face-time, der hvor det er muligt og interesse. F.eks. mentorer, der allerede har mødtes fysisk, og som kan fortsætte digitalt, og bestyrelser som vil forberede efterårets arrangementer. 
 • Vi opfordrer til at holde motionen ved lige og motivationen oppe. Motivationsgrupper og motionshold kan fortsætte træning udendørs, på tomandshånd og med god afstand. Instruktører og aktivitetsledere har modtaget en aktivitetplan for motion med planlagt opstart i uge 19.

Har man spørgsmål eller bekymringer af mere personlig karakter, er man som altid meget velkommen til at ringe til Diabetesrådgiverne som pt. har udvidet åbningstiden til at gælde alle hverdage fra 9-15 og igen kl. 18-20.

Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes