BLIV MEDLEM

Sådan påvirker coronavirus Diabetesforeningens arbejde og aktiviteter

Diabetesforeningen har iværksat en række tiltag som led i indsatsen for at forhindre spredning af smitte med coronavirus. Diabetesforeningen fortsætter – i det omfang det er muligt – sit arbejde for diabetessagen og de mennesker, der er berørt af diabetes.

- Vi mener, at Diabetesforeningen har en særlig forpligtelse til at passe på alle de mennesker, som risikerer at blive alvorligt syge af virussen. Derfor reagerer vi selvfølgelig og igangsætter de nødvendig tiltag, forklarer udviklingschef Anne Sander, der står i spidsen for foreningens rådgivere og frivillige.

Vi opfordrer til at følge med på Diabetesforeningens sociale kanaler og diabetes.dk/coronavirus samt på de danske myndigheders hjemmeside om coronavirussen.

Diabetesrådgiverne

Vi sidder klar ved telefonerne mandag, tirsdag og torsdag fra kl. 9-15 og onsdag fra kl. 12-18

Vil du i kontakt med Diabetesrådgiverne, kan du skrive i Diabetesrådgivernes formular eller ringe til os på tlf. 63 12 14 16.

- Diabetesforeningen står skulder ved skulder med alle, der har diabetes – og deres pårørende – også i denne ekstraordinære tid. Vi kan mærke jeres bekymring, og vi forstår jer godt. Det er vigtigt for os som forening, at vores medlemmer har et sted at henvende sig med deres spørgsmål, forklarer Anne Sander og understreger:

- Diabetesrådgiverne vil gøre deres allerbedste for at imødekomme medlemmernes henvendelser, men det er vigtigt at understrege, at vores rådgivere kun kan besvare henvendelser om coronavirus ud fra myndighedernes udmeldinger og den begrænsede viden, der er om virussen lige nu.

Medlemskurser i Diabetesforeningen rykkes eller aflyses

På baggrund af udviklingen med Coronavirus og et ønske fra Diabetesforeningen om at passe bedst muligt på foreningens medlemmer er det besluttet, at en række medlemskurser enten rykkes eller aflyses. Det handler om følgende kurser:

  • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i alderen 0-6 år (17.-19. april 2020) NY DATO: 6.-8. november 2020
  • RYKKET: Kan selv-kursus for børn i alderen 10-13 år (23.-26. april 2020) NY DATO: 22.-25. oktober 2020
  • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Djursland (1.-3. maj 2020) NY DATO: 20.-22. november 2020
  • RYKKET: Type 1-kursus for voksne i alderen 18-30 år (7.-10. maj 2020) NY DATO: 1.-4. oktober 2020
  • RYKKET: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Midtsjælland (12.-14. juni 2020) NY DATO: 16.-18. oktober 2020
  • AFLYST: Diabetescamp for unge i alderen 13-17 år (21.-24. maj 2020)
  • AFLYST: Børnefamiliekursus for familier med børn i 0.-3. klasse – Trekantområdet (5.-7. juni 2020)

Vi opfordrer til at holde kontakten med hinanden i perioden. Nogle kan vælge at mødes digitalt på skype og face-time, der hvor det er muligt og interesse. F.eks. mentorer, der allerede har mødtes fysisk, og som kan fortsætte digitalt, og bestyrelser som vil forberede efterårets arrangementer. 

Vi opfordrer til at holde motionen ved lige og motivationen oppe. Motivationsgrupper og motionshold kan fortsætte træning udendørs, på tomandshånd og med god afstand. Du kan finde inspiration til motion på vores side for motion hjemmefra.

Har man spørgsmål eller bekymringer af mere personlig karakter, er man som altid meget velkommen til at ringe til Diabetesrådgiverne.

Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes