MIT DIABETESBLIV MEDLEM

Sådan påvirker coronavirus Diabetesforeningens arbejde og aktiviteter

Som en reaktion på den seneste udvikling i situationen med coronavirus i Danmark har Diabetesforeningen iværksat en række tiltag. Dette sker som led i indsatsen for at forhindre spredning af smitte med coronavirus. Diabetesforeningen fortsætter – i det omfang det er muligt – sit arbejde for diabetessagen og de mennesker, der er berørt af diabetes.

- Vi mener, at Diabetesforeningen har en særlig forpligtelse til at passe på alle de mennesker, som risikerer at blive alvorligt syge af virussen. Derfor reagerer vi selvfølgelig og igangsætter de nødvendig tiltag, forklarer udviklingschef Anne Sander, der står i spidsen for foreningens rådgivere og frivillige.

Vi opfordrer til at følge med på Diabetesforeningens sociale kanaler og diabetes.dk/coronavirus samt på de danske myndigheders hjemmeside om coronavirussen.

Diabetesforeningens arbejde frem til den 30. marts

Der vil så vidt muligt være fuld bemanding i Diabetesforeningen. Vi vil gøre vores yderste for fortsat at kunne levere den bedst mulige service og støtte til vores medlemmer, men vi opfordrer til tålmodighed, da der er ydelser og funktioner, der vil tage længere tid at håndtere grundet den nuværende situation.

Diabetesrådgiverne

Lige nu får vi ekstra mange henvendelser om coronavirus i Diabetesrådgivningen, og derfor har vi udvidet vores åbningstid, så det også er muligt at ringe om aftenen. 

Vi sidder klar ved telefonerne alle hverdage fra kl. 9-15 og igen fra 18-20. 

Vil man i kontakt med Diabetesrådgiverne, bedes man skrive i Diabetesrådgivernes formular eller ringe på tlf. 63 12 14 16.

- Diabetesforeningen står skulder ved skulder med alle, der har diabetes – og deres pårørende – også i denne ekstraordinære tid. Vi kan mærke jeres bekymring, og vi forstår jer godt. Det er vigtigt for os som forening, at vores medlemmer har et sted at henvende sig med deres spørgsmål, forklarer Anne Sander og understreger:

- Diabetesrådgiverne vil gøre deres allerbedste for at imødekomme medlemmernes henvendelser, men det er vigtigt at understrege, at vores rådgivere kun kan besvare henvendelser om coronavirus ud fra myndighedernes udmeldinger og den begrænsede viden, der er om virussen lige nu.

Et kursus aflyst indtil videre

Børnefamiliekurset 0-6 år, der var planlagt den 17.-19. april på Houens Odde aflyses. Alle tilmeldte får direkte besked.

For nuværende aflyses der ikke andre kurser til medlemmer, men Diabetesforeningen følger med i udvikling af situationen og agerer derefter. Skulle der aflyses flere kurser, vil tilmeldte til disse selvfølgelig få besked, og denne side vil blive opdateret.

Alle frivillige aktiviteter sættes i bero

Alle Diabetesforeningens frivillige aktiviteter er sat i bero til og med påske. Dette gælder både lokalforeninger, børnefamiliegrupper, ungegrupper, motivationsgrupper, netværksgrupper og alle andre frivillige aktiviteter, der måtte være planlagt.

Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes