MIT DIABETESBLIV MEDLEM

Merudgifter til børn - Servicelovens § 41

Hvad er merudgifter til børn?

Ifølge Servicelovens § 41 kan du få tilskud til de merudgifter, som du har på grund af dit barns diabetes, hvis dine samlede merudgifter er på minimum 4.848 kr. årligt (2018). Bestemmelsen skal modvirke, at det er en økonomisk byrde at have et barn med en kronisk sygdom. 
Du skal søge om dækning af merudgifter i din kommune. 

Eksempler på typiske merudgifter

  • Merudgifter til diabeteskost
  • Egen andel af medicinudgifter (fratrukket evt. tilskud fra Sygesikring Danmark)
  • Udgifter til juice og druesukker
  • Transport til kontrol, behandling og handicaprettede kurser
  • Kursusgebyr til kurser

Der kan ikke opstilles en facitliste over, hvilke merudgifter du kan få dækket. Din sagsbehandler i kommunen skal lave en konkret og individuel vurdering.

Hvad er betingelserne for at få støtte gennem Servicelovens § 41?

  • Dit barn er under 18 år
  • Dit barn har en betydelig og varigt nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller
  • Dit barn har en indgribende kronisk lidelse, eller
  • Dit barn har en indgribende langvarig lidelse

Kommunen skal kunne indhente oplysninger om dit barns sygdom og behandling for at kunne behandle din sag om merudgifter. Giv derfor kommunen tilladelse til at hente oplysninger hos dit barns behandler.

Her finder du en række links, hvor du kan læse mere om merudgifter i forbindelse med dit barns diabetes.

Hvordan udregner jeg mit barns merudgifter?

Merudgifter og medicin

Merudgifter og diabeteskost

Merudgifter og juice og druesukker

Merudgifter og transport

Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes