MIT DIABETESBLIV MEDLEM

Briller

Kan jeg få tilskud til briller?

Du har ikke særlig mulighed for at få tilskud til briller, fordi du har diabetes. Du kan kun få tilskud til briller som hjælpemiddel (dvs. efter Servicelovens § 112), hvis dit behov for hjælp skyldes en øjensygdom.

Du kan altså ikke få hjælp til briller - som hjælpemiddel - hvis dit behov alene skyldes:

  • Langsynethed
  • Nærsynethed
  • Bygningsfejl
  • Forskellig optisk styrke på øjnene
  • Operation for grå stær

Uanset hvad dit behov er, kan briller være en stor udgift. Har du en dårlig økonomi, kan du søge hjælp til betalingen efter de trangsbestemte regler om enkeltydelser.

Læs mere om enkeltydelser

Er du pensionist?

Som folkepensionist eller førtidspensionist med pension tilkendt før 2003 kan du også søge tilskud til briller via pensionslovens muligheder for udvidet helbredstillæg eller personligt tillæg.

Læs mere om helbredstillæg

Læs mere om personligt tillæg

Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes