MIT DIABETESBLIV MEDLEM

75 års jubilæum

JubilæumslogoDen 12. december 2015 fejrede Diabetesforeningen 75 års-jubilæum.

Se tidslinjen: Diabetesforeningens 75 års historie

I jubilæumsbladet kan du læse om 78-årige Alice Christiansen, som bor i Gentofte og som fik type 1-diabetes som toårig i 1939.

Alice fortæller: - Under krigen kan jeg huske, at min mor og jeg på et tidspunkt gik på Kongens Nytorv, og så lød alarmen. Vi blev gennet ned i en bunker, med da der var gået en times tid, sagde min mor, at det her duer ikke. Jeg skulle hjem og have insulin. Hun gik op af bunkeren, og det krævede en del overtalelse hos dem, der stod vagt, før hun fik lov til at gå videremed mig, men det lykkedes, og der skete heldigvis ikke noget. Jeg husker, at det var slemt, da jeg var lille. Jeg skreg hver gang, min mor skulle give mig insulin. Det var synd for mig, da jeg var lille – simpelthen. Men man vidste ikke bedre, kunne ikke gøre det bedre. Alle gjorde deres bedste.

Læs hele Alices historie i medlemsbladet

Tidslinje: Diabetesforeningen gennem 75 år

Tidslinje

Tiden før og efter insulin

Da canadierne Banting og Best i 1921 opfandt insulin, tog den danske nobelpristager August Krogh og hans kone Marie til Canada og fik opskriften. Danmark blev verdensberømt for at producere insulin. Få her historien om tiden før og efter opdagelsen af insulin.

Se tidslinjen: Før og efter insulin

Jubilæumskogebog

Jubilaeumskogebog

"Medlemmernes favoritmad" er Diabetesforeningens jubilæumskogebog med 40 helt nye opskrifter. Opskrifterne er blevet til i samarbejde med vores medlemmer i anledning af Diabetsforeningens 75 års jubilæum den 12. december 2015.

Vores to diætister har udvalgt de 40 opskrifter blandt de mange forslag, som vores medlemmer sendte ind. De har foretaget små justeringer på opskrifterne, så de lever op til de officielle kostråd.

Læs mere om den nye kogebog

Læs mere om tilblivelsen af den nye kogebog i medlemsbladet

Køb den nye kogebog i netbutikken

Jubilæumsblad

Diabetes _november _2015_forside

 

 

 

Læs Diabetesforeningens medlemsblad Diabetes fra november 2015


Støt os

Hjælp os i vores arbejde med at forebygge diabetes, leve godt med diabetes og helbrede/forske i diabetes