Sensorer til type 2-diabetes: Kun 1 procent får dem
Diabetesforeningen slår til lyd for, at alle med type 2-diabetes skal have ret til tre sensorer det første år efter diagnosen og to om året derefter
348.500 danskere lever med type 2-diabetes. Alligevel har kun 1 procent adgang til en glukosesensor, der måler blodsukkeret døgnet rundt i en periode på cirka 2 uger.
En ny analyse fra Diabetesforeningen viser, at sensorer til mennesker med type 2-diabetes virker, og at de betaler sig.
Mange med type 2-diabetes kan ikke mærke, når blodsukkeret er for højt. Det kan kun måles. Og for højt blodsukker over tid kan skade hjerte, nyrer, øjne og fødder – stille og roligt, uden at du opdager det.
En sensor sidder typisk på armen. Den viser, hvordan bl.a. mad, motion, søvn og stress påvirker dit blodsukker. Den giver dig mulighed for at reagere i tide – og stoppe skaderne, før de sker.
Det betaler sig
En ny analyse fra Diabetesforeningen viser, at det kan betale sig at give flere med type 2-diabetes adgang til sensorer. Hvis 190.000 bruger en sensor to gange om året, vil udgifterne være 118 millioner kroner årligt. Gevinsten til samfundet vil være 135 millioner kroner om året.
Sensorer er altså ikke bare gode for den enkelte. De er en god investering for os alle.
- Teknologien virker. Bundlinjen er positiv. Og alligevel sker der ingenting. Det giver ikke mening. Vi mener, at alle med type 2-diabetes skal have adgang til sensorer som en del af deres behandlingsforløb, siger Claus Richter, adm. direktør i Diabetesforeningen.
Kun 1 procent har adgang i dag
I dag kan udvalgte grupper med type 2-diabetes få 150 fingerprikkere om året til at måle blodsukkeret. Det giver et øjebliksbillede – men langt fra et fuldt billede over årets 365 dage.
For danskere med type 1-diabetes gælder andre regler: De har alle i 2023 fået adgang til sensorer som en fast del af behandlingen.
For de 348.500 med type 2-diabetes er det stadig kun 1 ud af 100, der har adgang til sensor.
Se om du kan få tilskud til en sensor eller fingerprikker
Diabetesforeningens anbefaling
Den kommende regering bør skrive et teknologiløft til sundhedsvæsenet ind i regeringsgrundlaget. En sensor som forebyggelsesredskab bør blive en fast del af de nye kronikerpakker for mennesker med type 2-diabetes.
Diabetesforeningen anbefaler tre sensorer det første år efter diagnosen type 2-diabetes og to om året de efterfølgende år.