1,8 millioner kroner til gavn for mennesker med diabetes
Diabetesforeningen har uddelt i alt 368 legatportioner til mennesker med diabetes, der har fået hjælp til hverdagen med diabetes. Også i 2020 kommer en række legater til uddeling.
Livet med diabetes kan byde på mange udfordringer, også økonomiske. Nogle har mulighed for at få hjælp, når Diabetesforeningen uddeler fra en række legater, som stammer fra midler testamenteret til diabetessagen. Senest i efteråret har Diabetesforeningen haft mulighed for at hjælpe med uddelinger for i alt 1.840.000 kroner fordelt på 368 portioner.
Legaterne på 5.000 kroner stykket er gået til alt fra tandlægebehandlinger, fodterapi, briller, specialsko og til at hjælpe familier med udstyr til deres børn med diabetes.
- Det er godt, at vi har mulighed for at hjælpe ved at bruge nogle af de midler, som typisk er testamenteret til os i form af et legat. Det var ønsket fra dem, der har stiftet legaterne, at pengene skulle ud at gøre gavn, fortæller projektleder Louise Ravn Christiansen fra Diabetesforeningen, som administrerer de mange legater og fonde.
Håndsrækning til familier
De mange legatportioner, der er uddelt i efteråret, stammer fra tre legater, som er under opløsning. Det er Caspersens Legat, Wellejus Legat og Børnelegatet, som på grund af det lave renteniveau i en årrække ikke har kunnet opretholdes længere, fordi det var forudsat, at kun renteafkastet kunne udloddes.
- Mange har fået råd til nogle vigtige ting i deres liv med diabetes, fordi de har fået et legat. Der er også givet til en række forældre til børn, som netop har fået type 1-diabetes. De har dermed fået en vital økonomisk håndsrækning til at håndtere de store omvæltninger, som en kronisk sygdom giver for hele familien, fortæller Louise Ravn Christiansen.
Også i 2020 vil der blive uddelt en lang række legatportioner til både privatpersoner og til forskning fra legater, der ophører. Der er tale om en restsum på over to millioner kroner, som der annonceres i Diabetes-bladet.
Diabetesforeningen er taknemmelig for, at så mange mennesker støtter diabetessagen og mennesker, der lever med diabetes, både igennem deres eftermæle via testamenter og i det daglige.