Overflytning af patienter med type 2-diabetes langt fra målet
Langt færre patienter med type 2-diabetes end forventet kan umiddelbart flyttes fra behandling på sygehuse til almen praksis. Det viser en optælling fra Diabetesforeningen.
Danske Regioner havde aftalt med de praktiserende læger, at omkring 25.000 patienter med type 2-diabetes skulle flyttes fra sygehuse til almen praksis på tre år frem til juli 2020. Nu viser en opgørelse fra Diabetesforeningen med tal fra alle fem regioner, at højst 12.000 af patienterne enten er flyttet eller forventes flyttet i perioden.
Kvalitet må ikke falde
Grunden til, at der ikke kan flyttes så mange patienter som først antaget, er ifølge regionerne, at flere af patienternes diabetes er mere kompliceret end først antaget. En anden grund er også, at de borgere med type 2-diabetes, som har været mulige at flytte til almen praksis, allerede er rykket.
- Vi er glade for, at man tænker sig grundigt om, inden patienter rykkes fra sygehuse til almen praksis. Det er afgørende, at behandlingen af type 2-diabetes baserer sig på individuelle skøn, og at der er de nødvendige ressourcer og kompetencer hos de praktiserende læger og andre steder lokalt, før man flytter patienter, siger administrerende direktør Peer Steensbro fra Diabetesforeningen.
Diabetesforeningen støtter, at så mange som muligt med type 2-diabetes skal behandles af deres egen praktiserende læge, men har hele tiden fastholdt, at det ikke må ske på bekostning af kvaliteten.
Overflytning skal give mening
Den planlagte overflytning af patienter fra sygehusene til de alment praktiserende læger blev aftalt i overenskomsten mellem regionerne og de praktiserende læger i 2017. Dengang forventede parterne, at omkring to-tredjedele af sygehusenes patienter med type 2-diabetes kunne flyttes til de praktiserende læger.
Nu har Diabetesforeningen kontaktet samtlige fem regioner for at få en status. Den viser, at det reelt blot er under en tredjedel af det samlede antal patienter med type 2-diabetes, der kan flyttes.
- Mennesker med type 2-diabetes skal kun flytte behandlingssted, hvis det giver mening for den enkelte ud fra en lægefaglig vurdering. Den nye opgørelse tyder på, at det er det, der sker, og det er godt for patienternes tryghed, siger Peer Steensbro.
Diabetesforeningen vil fortsat følge den planlagte overflytning tæt for at sikre, at ingen diabetespatienter får en ringere behandling ved en flytning.